ضد پاشش در جوشکاری

پاشش جوش از قطرات فلز مذاب یا مواد غیرفلزی تشکیل می شود که می تواند در طی فرآیند جوشکاری تولید شود. قطرات مواد داغ می تواند از محل جوش پاشیده شود و به میز کار، کف، مواد پایه یا سایر مناطق اطراف برخورد کند. این قطرات همانطور که سرد می شوند، توپ های گرد کوچکی از مواد را در جایی که فرود آمدند تشکیل می دهند. همه شما در هنگام جوشکاری به این مسأله برخورد کرده اید و سوالات متعددی برایتان پیش آمده است از جمله اینکه منشأ بوجود آمدن جرقه ها یا پاشش در هنگام جوشکاری چیست؟ و چطور میشود آن را از بین برد یا کاهش داد؟

بدون شک عوامل متعددی در این کار دخیل هستند. با ما در ادامه همراه باشید تا در مورد آنتی اسپاترها در جوشکاری بیشتر آشنا شوید:

چه عواملی باعث ایجاد پاشش در جوشکاری می شوند؟

عوامل مختلفی مانند آمپر یا ولتاژ نامناسب در حین جوشکاری، رطوبت در الکترود جوشکاری، سرعت زیاد فرایند، فاصله نامناسب قطعه از نازل، زاویه کاری نامناسب و کثیفی سطح قطعه می تواند منجر به پاشش جرقه شود.

طیف وسیعی از عوامل می تواند باعث پاشش جوش شود، اما در نهایت، علت اصلی از حوضچه جوش، سیم جوش یا ترکیبی از هر دو است. مثلاً، حوضچه جوشکاری می تواند دچار اختلال شود و مواد مذاب به اطراف پاشیده شود یا ممکن است سیم جوش، فلز پایه را از حوضچه جوش قبل از اینکه همجوشی رخ دهد، پراکنده کند.

۱) ترکیبات فلزی

فلزات ارزان‌تر ممکن است حاوی ناخالصی باشند تا هزینه‌ها را کاهش دهند، اما احتمال این است که فلز را غیر قابل جوش کنند و منجر به پاشش شوند. همین مشکل را می‌توان در مورد میله‌ها و سیم‌های ارزان‌تر نیز مطرح کرد.

راه حل: ساده ترین راه حل این است که مطمئن شوید مواد و محصولاتی که استفاده می کنید از کیفیت کافی برای جلوگیری یا کاهش پاشش برخوردار هستند. ما در صنایع جوش و برش علیپور، کیفیت و اصالت محصولات مصرفی در جوشکاری را تضمین می کنیم. همانطور که رضایت مشتریان ما سالهاست گواه کیفیت محصولات ما است.

۲) کثیفی و آلودگی

کثیفی یا آلودگی باعث تف کردن فلز مذاب می شود که منجر به پاشش جوش خواهد شد. سیم و میله های جوشکاری باید تمیز نگه داشته شوند تا پاشش کاهش یابد، که می تواند ناشی از کثیفی، زنگ زدگی یا مواد آلوده باشد.

راه حل: اطمینان پیدا کنید که کثیفی، روغن و زنگ زدگی در هر دو طرف جوش پاک شده است، با استفاده از یک برس سیمی، فلز را به سطح تمیز و روشنی برسانید. همچنین باید سیم جوش خود را در مکانی تمیز و خشک نگهداری کنید تا زنگ نزند یا به خاک، گرد و غبار یا روغن آلوده نشود.

۳) تنظیمات جوشکاری

در مورد تنظیمات جوشکاری قوانین کلی وجود دارد، اما در واقع، هر جوشکاری تنظیمات ایده آل خود را دارد، تجربه به شما یاد می دهد که چگونه تنظیمات لازم را برای یک جوش خاص انجام دهید. در صورت عدم وجود مقدار مناسب گرما، حوضچه جوش مختل می شود و باعث افزایش پاشش خواهد شد.

تنظیمات جوشکار بین جوشکاری TIG و MIG متفاوت است، با تکنیک های MIG که نیاز به تغذیه سیم با سرعت صحیح دارد. اگر خیلی سریع باشد، سیم فلزی به حوضچه مذاب برخورد می کند و باعث پاشش آن می شود، اما اگر خیلی کند باشد و سیم قبل از رسیدن به جوش بخار شود، باز هم پاشیده می شود.

استفاده از قطبیت نامناسب نیز می‌تواند باعث پاشش بیش از حد شود، بنابراین فراموش نکنید که برای نوع مناسب سیم تنظیمات لازم را انجام داده اید. علاوه بر این، مطمئن شوید که سرعت جریان گاز و نوع گاز محافظ صحیح انتخاب شده است. زیرا این عوامل ممکن است پاشش را افزایش دهند.

راه حل های MIG: مطمئن شوید که قطبیت جوش MIG خود را بررسی کرده اید تا برای نوع صحیح سیم کار کند و جریان و یا ولتاژ خوبی برای جوش فراهم می کند. این تنظیمات باید در کنار سرعت سیم متناسب با مهارت شما کار کنند. باید سیم به میزان مناسبی از نازل بیرون زده باشد تا پاشیده نشود. علاوه بر این، باید از گاز مناسب برای جوش استفاده کنید و یک شعله پوش خوب داشته باشید.

راه حل های TIG: سرعت حرکت برای جلوگیری از پاشش در این نوع جوش مهم است. این به تنظیمات جریان و یا ولتاژ مربوط است. اگر خیلی گرم باشد باید به سرعت حرکت کند و باعث پاشش می شود. اگر بیش از حد هم سرد باشد، جوشکاری ناهموار خواهد بود و باعث چسبندگی می شود و منجر به یک جوش ناخوشایند و پاشیده خواهد گردید.

کلید در تمرین و تجربه است، بنابراین برای مبتدیان ایده خوبی است که تنظیمات را روی ضایعات فلزی تمرین کنند و به آرامی تنظیمات را تغییر دهند تا بهترین روش را برای جوش خود به دست بیاورند.

۴) تکنیک جوش

همانطور که در بالا ذکر شد، سرعت کار شما با جوش MIG یا TIG می تواند میزان پاشش را افزایش دهد. این یک موضوع تکنیکی است که فقط با تمرین بهتر خواهد شد. لذا عوامل خاص دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید، مثلاً، MIG شما با عبور از زاویه ۱۵ درجه، پاشش بیشتری ایجاد می کند. در ضمن با جوشکاری TIG اگر قوس شما خیلی بلند باشد میزان پاشش جوش افزایش می یابد.

راه حل های MIG: با کشیدن جوش گرمای دائمی بالاتر به دست خواهد آمد، در حالی که فشار دادن جوش باعث توزیع بهتر گرما می شود. اگر اشتباه متوجه شوید می تواند باعث پاشش شود. همانطور که در بالا اشاره کردیم، زاویه تورچ جوشکاری شما نباید از ۱۵ درجه تجاوز کند. اگر خیلی شیب دار باشد، پاشش بیشتری ایجاد خواهید کرد. سرعت جوش نیز مهم است، نه خیلی سریع و نه خیلی آهسته، زیرا نه تنها پاشش بیشتر ایجاد می کند، بلکه می تواند به کیفیت جوش شما نیز آسیب برساند.

راه حل های TIG: سرعت جوشکاری در جوشکاری TIG مهم است. اگر خیلی سریع حرکت کنید، پاشش بیشتری ایجاد خواهید کرد. ممکن است به دلیل تنظیم بیش از حد جریان یا ولتاژ، جرقه ایجاد شود. طول قوس نیز باید درست باشد، قانون کلی این است که طول قوس را برابر با هسته فلزی الکترود خود نگه دارید.

۵) مسائل مربوط به تجهیزات

مشکلات تجهیزات هم ممکن است علت پاشش باشد، خواه تغذیه نامنظم سیم، اتصال ارت ضعیف، عدم جریان گاز محافظ، یا فرسوده شدن یا اندازه نامناسب نازل باشد. هر نوع مشکلی که بر جریان فیلر تغذیه یا گاز محافظ تأثیر بگذارد می تواند پاشش جوش را افزایش دهد.

راه حل: به سادگی، برای تولید جوش با کیفیت بالا بدون پاشش، مهم است که مطمئن شوید تجهیزات شما به درستی کار می کنند. تمیز کردن گیره زمین را انجام دهید تا تماس خوبی برقرار کند و جریان نوسان نداشته باشد. در جوشکاری MIG، باید تغذیه سیم شما در کشش صحیح و بدون هیچ گونه گیر یا محدودیتی انجام شود. همچنین باید رگولاتورهای شیلنگ و پورت‌های گاز به درستی متصل و کار کنند تا گاز محافظ جریان روان داشته باشد. به همین ترتیب، نازل باید اندازه مناسب و در شرایط خوبی باشد.

تکنیک های رفع پاشش جوش عبارتند از:

علیرغم تمام اقدامات احتیاطی، شاید بازهم مقداری پاشش جوش را ببینید. چند روش وجود دارد که می توان برای تمیز کردن پاشش جوش استفاده کرد، اگرچه ممکن است زمان بر و خسته کننده باشد، به همین دلیل اجتناب از پاشش همیشه گزینه بهتری است.

سمباده زنی: قطرات پاشیده شده را می توان با سمباده تمیز کرد، این کار زمان بر و طاقت فرسا است اما ممکن است ارزش این را داشته باشد که تلاش کنید.

چکش براده: ابزارهای دستی مانند چکش خرد کن روش دیگری برای از بین بردن پاشش است. این چکش ها به صورت خاص برای حذف سریع پاشش جوش بدون آسیب رساندن به فلز پایه طراحی شده اند.

اسپری ضد پاشش: به جای اینکه پس از جوشکاری نیاز به پاک کردن پاشیدگی داشته باشید، می‌توانید از اسپری ضد پاشش (آنتی اسپاتر) برای جلوگیری از چسبیدن پاشش در وهله اول استفاده کنید.

ضد پاشش در جوشکاری

برای جلوگیری از پاشش در جوشکاری چه اقداماتی لازم است؟

به منظور مقابله با پاشش جرقه، علاوه بر انتخاب شرایط مناسب جوشکاری، می توان از پوشش های محافظی استفاده کرد که بر سطح قطعه کار یا ادوات اطراف ناحیه جوشکاری اعمال می شوند. این پوشش ها به صورت ژل یا محلول هستند که استفاده از نانوذرات در ساخت این مواد منجر به بهبود کیفیت ضد پاشش آنها می شود.
علاوه بر این، ایمنی فرآیند جوشکاری نیز جزو اقدامات ضروری است. این اواخر سازگاری فرآیند جوشکاری با محیط زیست نیز در دهه های گذشته اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

ضرورت استفاده از اسپری ضد پاشش

پاشش جوش در حین هر نوع جوشکاری ایجاد می شود، اعم از جوشکاری MIG/MAG، جوش نقطه ای، جوشکاری لیزری یا لحیم کاری. در عمل حتی روشهای بهینه شده نیز نمی‌توانند به طور کامل پاشش جوش را حذف کنند. پاشش جوش جزو مواد سوخته به شمار می رود که از بین بردن آن کار مجدد و طاقت فرسا نیاز دارد، کیفیت کار جوشکاری را کاهش می دهد و در نتیجه هزینه های بیشتری را برای جوشکار تحمیل می کند. برای تضمین کیفیت و کار مؤثر، اجتناب از این پاشش و جرقه های جوشکاری لازم و ضروری به نظر می رسد.

جرقه ها ذراتی از مذاب و الکترود هستند که در اطراف جوش پاشیده شده و عیوب ظاهری و یا متالورژیکی را به همراه دارند. همچنین پوشش اعمالی در مناطقی که پاشش جرقه رخ داده کیفیت مناسبی نداشته و حتی ممکن است منجر به خوردگی شود. این جرقه ها باید بعد از جوشکاری با فرز یا سمباده از سطح قطعه زدوده شوند.

پاشش جوش احتمال دارد باعث آسیب سوختگی نیز بشود چرا که قطرات مذاب در هوا حرکت می کنند و همانطور که سرد می شوند، این قطرات به مواد پایه و اطراف آن می چسبند و باعث ایجاد نقص در سطح ماده می شوند. پاشش جرقه در صنایعی که با روغن سروکار دارند نیز ممکن است خطرناک باشد. با استفاده از اسپری ضد پاشش (آنتی اسپاتر) می توان این مشکل را کاهش داد.

هدف از اسپری ضد جرقه در جوشکاری چیست؟

هدف استفاده از اسپری ضد جرقه آنتی اسپاتر، محافظت قطعات در برابر پاشش جوش بدون ایجاد هیچ گونه عوارض جانبی است. این محلول ضد پاشش هم بر روی قطعات فلزی و هم تورچ جوشکاری زده می شود تا اطمینان حاصل شود که ضمن بالا رفتن کیفیت کار نهایی، تجهیزات جوشکاری نیز عملکرد بهینه خود را حفظ خواهند کرد.

برای همین مایع آنتی اسپاتر را در تمام مراحل جوشکاری در کنار خود داشته باشید تا در مواقع لزوم به آسانی بتوانید از آن روی قطعات استفاده کنید.

ضد پاشش در جوشکاری

فواید استفاده از محلول ضد جرقه و ضد پاشش در جوشکاری چیست؟

۱) سطوح قطعات با کیفیت بالا و عاری از پاشش جوش خواهند ماند و نیاز به پاکسازی و کار بیشتر نخواهد بود.

۲) از خطاهای سنسور جلوگیری می کند، هزینه های تمیز کردن مجدد تجهیزات را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و در نتیجه عمر تجهیزات و سرویس را افزایش می دهد.

۳) باعث عملکرد بهینه تورچ جوشکاری، مهره ها و نازل ها شده و هزینه های تمیز کردن آنها را کاهش می دهد، عمر مفید این قطعات را افزایش داده و بهره وری را بالا می برد.

ویژگی های مهم آنتی اسپاتر (مایع ضد پاشش) در جوشکاری چیست؟

محلول Anti spatter (ضد پاشش) بدون سیلیکون و حلال بوده و از تورچ و قطعه فلزی در مقابل پاشش جرقه جوشکاری حفاظت به عمل می آورد.
محلول ضد پاشش به آسانی از قطعه کار پاک می شود تا امکان رنگ آمیزی و یا آبکارى فلز بعد از جوشکارى وجود داشته باشد.
آنتی اسپاتر از شعله پوش و نازل و... در برابر چسبندگى جرقه جوشکاری محافظت می کند.
دارای فرمولی اختصاصى براى صنعت جوشکارى است و این محلول غیر خورنده و غیر سمى و غیر آتشزا است.
حاوی نانو ذرات
ماندگاری بالا روی سطح قطعات
ضد چسبیدن جرقه به سطح قطعات
عدم انتشار بخار و مواد مضر در ناحیه جوشکاری
بالا برنده عمر قطعات جوشکاری
غیر خورنده
جلوگیری کننده از تشکیل عیوب ظاهری و یا متالورژیکی در قطعات موجود در منطقه جوشکاری
بی ضرر برای لایه ازون
عدم اکسید شدن جوش

روش استفاده از مایع ضد پاشش (آنتی اسپاتر) چیست؟

یک لایه نازک از مایع ضد پاشش صنایع جوش و برش علیپور را بر روی سطوح محافظت شده قبل از جوش یا برش اعمال نمایید. ما توصیه می کنیم مایع را به صورت دستی و با استفاده از لوازم جانبی و تجهیزات اسپری که توسط ما در اختیار شما قرار داده شده است اسپری کنید. یک پوشش نازک از محلول آنتی اسپاتر، محافظت کافی را در برابر پاشش جوش ایجاد خواهد کرد.

آنتی اسپاتر و ایمنی در جوشکاری

مایع آنتی اسپاتر از فرآیند جوشکاری محافظت کرده و ایمنی کاربر را تضمین می کند.
اسپری ضد پاشش اثرات مخرب به جا نگذاشته و برای جوشکاری مناسب است.
محلول آنتی اسپاتر حداکثر محافظت در برابر پاشش جوش ایجاد می کند.
اسپری آنتی اسپاتر برای تمامی روش های پوشش دهی مرسوم از جمله (کاتافورز، پوشش پودری، رنگ آمیزی و همچنین استفاده از رنگ های مخصوص، آبکاری، گالوانیزه، میناکاری و غیره) مناسب است.
مایع ضد پاشش جوشکاری جزو مواد خام غیر قابل اشتعال بوده، زیست تخریب پذیر و تجدید پذیر است.

دقت فرمایید که اسپری های گازی آنتی اسپاتر همواره دارای مخلوطی از گاز بوتان و پروپان به عنوان پیشران هستند و از این رو استفاده از آن در منطقه جوشکاری برای ایمنی جوشکار مناسب نیست. از این رو ما در صنایع جوش و برش علیپور اسپری های آنتی اسپاتر بدون گاز که بر پایه محلول در آب ساخته شده اند ارائه می دهیم. و شما می توانید این محلول را بدون محدودیت در هر نقطه از کارگاه انبار کنید. هر جایی که کمترین تهویه را داشته باشد می تواند برای نگهداری محلول آنتی اسپاتر ما مناسب باشد. می توانید این محلول را در انبار سرپوشیده و به صورت در بسته در دمای ۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری نمایید.

از سوی دیگر در زمان آتش سوزی غیر منتظره، این مواد خطری برای جوشکار ایجاد نخواهد کرد. چرا که قابلیت اشتعال ندارد.

اسپری های غیر قابل اشتعال محلول آنتی اسپاتر قابلیت استفاده مجدد دارند و می توانید پس از اتمام مایع ضد جرقه، مجدداً سر اسپری را باز کرده و آن را پر کنید.

استفاده از مایع ضد جرقه آنتی اسپاتر در فرآیند برشکاری

در هنگام برش کاری قطعات فلزی نیز استفاده از مایع ضد پاشش بسیار ضروری است. اسپری آنتی اسپاتر در حین هوا برش ورق فلزی، از پاشش و سرباره به سمت بالا در زمانی که گاز به داخل ورق نفوذ می کند و از سمت پایین (پشت ورق فلزی) جلوگیری کرده و مانع از چسبیدن تکیه گاه ها به ورق خواهد شد. همچنین به کار بردن اسپری ضد جرقه در فرآیند برشکاری، هزینه تمیزکاری و نظافت را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داد.

ضد پاشش در جوشکاری

محل استفاده از آنتی اسپاتر در جوشکاری

مایع ضد جرقه در قطعاتی که در معرض پاشش و جرقه جوشکاری هستند استفاده می گردد. برای ممانعت از چسبیدن ذرات ریز در هنگام جوشکاری به دهنه ترچ از محلول ضد پاشش آنتی اسپاتر استفاده می کنند.

همچنین محلول ضد پاشش باعث روانی مسیر سیم جوش و جلوگیری از تنگی مسیر گاز CO2 نیز می‌گردد.

محلول مایع آنتی اسپاتر ضد جرقه صنایع جوش و برش علیپور به دلیل اینکه عنصر سیلیکون و مشتقات آن را ندارد، به هیچ عنوان عوارض انسانی برای کاربر و محیط ندارد و به دلیل  عدم استفاده از مایعات روغنی در فرمول خود و دمای تبخیر پایین در صورتی که به حوضچه جوش وارد شود به آلیاژ جوش آسیب وارد نخواهد کرد. اسپری دستی و ظرف شفافی دارد و بر خلاف اسپری های گازی، هزینه ای بابت گازهای سمی و بدبو پرداخت نمی شود و غلظت و سالم بودن محلول تضمین می گردد.

می‌توانید از طریق تماس با واحد فروش صنایع جوش و برش علیپور یا تکمیل فرم سفارش و هماهنگی واتساپی، محصولات متنوع جوش و برش را تهیه و با اطمینان خاطر استفاده نمایید.