مروری بر تکنولوژی رنگ آمیزی ایرلس

در خصوص انواع سیستم های رنگ پاشی می توان به دو دسته اصلی تقسیم بندی نمود:

۱) رنگ پاشی با استفاده از هوا (Air Spray)
۲) رنگ پاشی ایرلس یا بدون هوا (Ailrless Spray)

همانطور که دیده اید در اسپری پاشش با هوا، هوای با فشار بالا را داخل قوطی رنگ وارد می کنند و این هوا به داخل رنگ نفوذ کرده و آن را به ذرات بسیار ریز مبدل می کند. این روش در پیستوله های بادی استفاده می شود. در پیستوله های بادی، رنگ داخل مخزن از یک لوله باریک به یک مسیر که هوای فشرده داخل آن جریان دارد وارد می شود. عبور هوا با سرعت و فشار در دسته پیستوله، رنگ را از داخل مخزن به سمت دسته می مکد و آن را با هوای فشرده مخلوط می کند و این رنگ از نازل در حالی که روی هوای فشرده قرار دارد به سمت قطعه یا سطوح مورد نظر پاشیده می شود.

نحوه عملکرد دستگاه ایرلس چگونه است؟

اگر تبدیل رنگ به ذرات بسیار ریز بدون استفاده از هوا صورت گیرد، این روش را ایرلس یا بدون هوا نامگذاری می کنند. روش کار به این صورت است که رنگ با فشار خیلی زیاد توسط یک پمپ فشار قوی به یک نازل خیلی ریز وارد می شود و همزمان به ذرات ریز تبدیل شده و با خروج از نازل با فشار بالا به حالت پودر پخش شده و روی سطح کار می چسبد. در این حالت رنگ نیازی به مخلوط شدن با هوا ندارد و به تنهایی از نوک نازل پاشیده می شود.

در بازار مدل های زیادی از انواع دستگاه های نازل را به فروش می رسانند و همه آنها ساختار و سیستم مشابهی دارند. نازل یا تیپ ایرلس به منظور حالت دهی و پاشش مناسب رنگ با عرض های متفاوت و تنظیم مقدار خروجی رنگ در انواع مختلفی به فروش می رسد.

میزان خروج رنگ در دستگاه ایرلس توسط نازل یا تیپ ایرلس از یک سو و توسط تنظیم فشار دستگاه ایرلس از سوی دیگر کنترل می گردد.

توضیح علمی اساس کار رنگ پاش ایرلس چگونه است؟

عمل اساسی دستگاههای رنگ پاش ایرلس بر اساس ویسکوزیته سطحی ذرات رنگ است که رنگ را به جای یک سیال مایع به ذرات بسیار ریز تبدیل می کند. در دستگاههای رنگ پاشی ایرلس، از طریق تحت فشار قرار گرفتن رنگ به وسیله پمپ ایرلس انرژی فوق العاده بالایی به رنگ وارد می شود در حدی که باعث اتمیزه شدن رنگ می گردد. این رنگ به صورت پی در پی تحت فشار از نازل بسیار ریز ایرلس خارج می شود و با قرار گرفتن در معرض هوای محیط به شکل پودر ابر مانند با سرعت بالا به سمت سطحی که قرار است رنگ آمیزی شود پرتاب می گردد. تیپ یا نازل ایرلس با خروجی و الگو و عرض پاشش متنوع در بازار وجود دارد که باعث می گردد رنگ خارج شده از نازل در حالت های مختلف و عرض های متنوع روی سطح پخش گردد.

دستگاه های ایرلس رنگ پاش، کار مکیدن و پمپاژ کردن و کنترل فشار رنگ را انجام می دهند. همه دستگاه های ایرلس پاشش رنگ، یک پمپ فشار قوی دارند که کار آن پمپاژ رنگ در حجم مشخص و با فشار بسیار بالا از طریق شیلنگ به طرف نازل می باشد. همه پمپ های دستگاه های ایرلس دارای یک شیر فلش بک یک طرفه و یک دیافراگم هستند که با استفاده از آن دستگاه مکش و پمپاژ رنگ را انجام می دهد.

موتور پمپ ایرلس می تواند برقی یا بنزینی یا هیدرولیک و بادی باشد. در دستگاه های پاشش ایرلس با موتور پنوماتیک (بادی) هرگز رنگ با باد مخلوط نمی شود. باد فشرده در این دستگاه ها وظیفه تأمین نیروی محرکه موتور بادی را دارد و در مسیر رنگ پاشی دخالتی ندارد. در دستگاه های پاشش رنگ ایرلس با موتور هیدرولیکی نیز نیروی مورد نیاز برای به حرکت درآورن شفت پمپ ایرلس با استفاده از فشار روغن هیدرولیک است.

ضرورت استفاده از پمپ رنگ ایرلس

دستگاه رنگ پاش ایرلس، رنگ آمیزی را به دو دلیل آسان می کند: اول اینکه، اگر قصد دارید یک پروژه را که به چندین گالن رنگ نیاز دارد با سرعت بالا انجام دهید، می توانید با استفاده از دستگاه پاشش ایرلس این کار را با چندین برابر سرعت بالاتر انجام دهید و ثانیاً، اگر تصمیم دارید یک روکش صاف از رنگ روی چوب‌ها یا درها داشته باشید، رنگ پاش بدون هوا می‌تواند رنگ را بی‌عیب و نقص روی سطوح قرار دهد.

یک رنگ پاش ایرلس با پمپاژ رنگ با فشار بسیار بالا، تا ۳۰۰۰ psi، از طریق یک شلنگ و بیرون ریختن آن از یک سوراخ کوچک در نوک نازل اسپری عمل می کند. با استفاده از انواع نازل های مختلف، می توانید مایعات رنگ رقیق و یا مایعات غلیظ تر مانند رنگ لاتکس را اسپری کنید. با کمی تمرین می توانید از یک دستگاه ایرلس برای رنگ پاشی کاملاً صاف روی درها، کابینت ها و کارهای چوبی استفاده کنید. به دلیل اینکه دستگاه رنگ پاش ایرلس رنگ را مستقیماً از یک گالن یا سطل ۵ لیتری یا بزرگتر پمپ می کند، می توانید رنگ زیادی را در مدت زمان کوتاهی مصرف کنید. این امر باعث می شود که یک رنگ پاش ایرلس برای پروژه های رنگ آمیزی بزرگ مثل دیوار خشک در آپارتمان های نوساخت یا رنگ آمیزی حصار به طول ۲۵۰ متر فقط در یک تایم کاری مناسب باشد.

معایب استفاده از دستگاه پمپاژ رنگ ایرلس

اما قبل از اینکه در مورد مزایای رنگ آمیزی ایرلس بیشتر صحبت کنیم، باید چند نکته را اشاره کنیم. اول اینکه همه ی ذرات ریز رنگ به سطح مورد نظر شما نمی چسبند. درصد زیادی از رنگ به هوا پخش می‌شود، رنگی که می‌تواند روی هر چیزی که در برابر چشمان شماست بنشیند. یعنی بسته به کاربرد، ۲۰ تا ۴۰ درصد رنگ را در پایان کار هدر خواهید داد. ضمنا لازم است زمان زیادی برای پوشاندن هر چیزی در اطراف محل رنگ آمیزی صرف نمایید.

نقاشی در فضای باز با استفاده از دستگاه ایرلس خطرناک است. اسپری بیش از حد ممکن است باعث پاشیدن رنگ به درخت ها یا حتی پشت بام نیز بشود یا با باد به ماشین همسایه منتقل شود.

نکته منفی دیگر زمان اضافی لازم برای شستشوی رنگ از پمپ و شلنگ و تمیز کردن گان اسپری است. اما با وجود این معایب، استفاده از یک دستگاه رنگ پاش ایرلس زمان زیادی را در کارهای رنگ آمیزی بزرگ صرفه جویی می کند و این امکان را می دهد که به نتیجه ای دست پیدا کنید که با قلم مو تقریبا غیرممکن است. از دستگاه های ایرلس برای پروژه های کوچک یا رنگ آمیزی یک قطعه یا سطوح نسبتا محدود استفاده نکنید. چون هزینه و زمانی که صرف تمیز کردن دستگاه می کنید به اندازه ای زیاد است که برای پروژه رنگ آمیزی کوچک شما مقرون به صرفه نیست.

نکات ایمنی در هنگام استفاده از دستگاه رنگ پاش ایرلس

احتیاط های ایمنی در دفترچه راهنمای دستگاه ایرلس ذکر شده است. این موارد را به دقت بخوانید و دنبال کنید. در صنایع جوش و برش علیپور مهمترین موارد ایمنی بیان شده است:

ماشه را قفل نگه دارید و هنگام توقف رنگ پاشی هرگز دست خود را در مقابل نوک نازل رنگ قرار ندهید مگر اینکه دستگاه خاموش باشد و فشار آن کم شده باشد. اسپری پرفشار می تواند رنگ را به زیر پوست شما تزریق کند و خطر مسمومیت جدی ایجاد کند. اگر پوست خود را با اسپری سوراخ کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

هنگام سمپاشی از عینک ایمنی و ماسک تنفسی تأیید شده استفاده کنید.

در یک منطقه با تهویه مناسب کار کنید.

هنگامی که مایعات رنگی قابل اشتعال بر پایه روغن را اسپری می کنید، تمام اقدامات احتیاطی ارت را برای جلوگیری از جرقه رعایت کنید. کتابچه راهنمای خود را بخوانید یا از کارشناسان ما بخواهید راهنمایی های لازم را در این خصوص به شما منتقل کنند.

مشخصات فنی دستگاه های رنگ پاش ایرلس

برای دسترسی به مشخصات انواع دستگاه های ایرلس پمپاژ رنگ به بخش فروشگاه مراجعه نمایید.

محل کاربرد دستگاه های رنگ پاش ایرلس

از پمپ نقاشی ساختمان یا دستگاه های رنگپاش برقی ایرلس در رنگ آمیزی پروژه های ساختمانی نوساز استفاده می کنند.
در صنعت سوله سازی در طیف وسیع و کاربرد گسترده ای دارد.
در امور صنعتی مانند نقاشی اتومبیل، صنعت دکوراسیون و مبلمان نیز کاربرد دارند.
رنگ کاری وسایل نقلیه عمومی مثل کشتی ها و هواپیماها و اتوبوس ها و حتی فضاهای داخلی و یا نمای ساختمان های معمولی هم استفاده می کنند.

لوازم جانبی پمپ ایرلس رنگ کاری

نازل ایرلس

از مهم ترین قطعات جانبی دستگاه رنگ پاش ایرلس، نازل ایرلس است که به آن تیپ نیز نامگذاری می کنند. این نازل ها تنوع بسیار زیادی دارند که از نظر میزان فشار خروجی و یا از نظر شماره تیپ تقسیم بندی می شوند. بعضی از این نازل ها از نوع فشار قوی بوده و می توانند تا فشار ۷۰۰ بار را هم تحمل کنند. عموماً این نازل ها در ایرلس های قدرتمندی مانند انواع هیدرولیکی کاربرد دارند. اما تیپ هایی نیز هستند که تا حدود ۳۰۰ بار فشار را تحمل می کنند. این نازل ها در ایرلس های برقی و یا بنزینی کاربرد دارند.

شلنگ ایرلس

شیلنگ ایرلس از دیگر قطعات و لوازم بسیار ضروری دستگاه ایرلس است. شیلنگ معمولاً وظیفه انتقال رنگ از پمپ به سمت گان را بر عهده دارد. شایان ذکر است که شیلنگ های پمپ ایرلس رنگ کاری قادرند فشار بالایی را تحمل کنند. این شیلنگ عموماً از سیم یا نخ ساخته شده و سطح داخلی آنها هم از تفلون است و قادر است بین ۲۵۰ تا ۷۰۰ بار را تحمل کند.

اندازه شیلنگ های انواع دستگاه های رنگ آمیزی پمپ ایرلس کاملا متنوع است. مشتریان به صورت عموم از سه سایز یک چهارم اینچ، ۸٫۳ اینچ و یا یک دوم اینچ از صنایع جوش و برش علیپور خریداری می نمایند.

گان پمپ ایرلس

«گان پمپ ایرلس» با نام «تفنگ پاشش رنگ» و «پیستولت» نیز می باشد، از اساسی ترین لوازم و قطعاتی است که تمامی انواع پمپ های ایرلس رنگ کاری آن را دارند. به عبارتی گان پمپ ایرلس وسیله ای است که به استفاده از یک ماشه، اتصال و انقطاع جریان رنگ را انجام می دهد. گان پمپ ایرلس از لحاظ نوع و فشار دسته بندی می شود.

بعضی از آنها به یک فیلتر تور مانند مجهزند و قبل از حرکت رنگ به سمت نازل، از این فیلتر عبور می کند. اما بعضی دیگر از گان های ایرلس این فیلتر را ندارند. همانطور که اشاره شد گان ها از لحاظ تحمل فشار در مدل های گوناگونی هستند و بین ۲۵۰ تا ۷۰۰ بار تقسیم بندی می گردند.

عموماً سایز ورودی گان پمپ ایرلس حدود یک چهارم اینچ است، اما شاید این سایز از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت باشد.